Skip to content

6 Janet DrLong Valley, NJ 07853

Built 1999

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block11.06
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,682
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,900
38%
Improvement Value:$322,400
62%
Total Assessment$522,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,152+2.3%
2024$14,812+5.7%
2023$14,013+1.7%
2022$13,784+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 22514, Page 1871Recorded4/8/2014

Property Sale

Sale
$368,802
DeedBook 4918, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1999