Skip to content

10 Belrose CtLong Valley, NJ 07853

Built 1996

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 16, 2005

Property Information

Block12.02
Lot8.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,776
Acreage7.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,700
35%
Improvement Value:$381,800
65%
Total Assessment$587,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,043+2.3%
2024$16,662+9.2%
2023$15,253+1.7%
2022$15,003+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 6490, Page 195

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4496, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1996