Skip to content

314 Fairview AveLong Valley, NJ 07853

Built 1940

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block13
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF-Z-1BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,745
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,200
53%
Improvement Value:$160,600
47%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916+2.3%
2024$9,693+5.7%
2023$9,170+1.7%
2022$9,020+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6200, Page 70

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5287, Page 95

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 4497, Page 103

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2667, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1940