Skip to content

39 Ann RdLong Valley, NJ 07853

Built 1980

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block20.02
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF-2-2BG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage1,826
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
53%
Improvement Value:$150,600
47%
Total Assessment$320,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+2.3%
2024$9,089+5.7%
2023$8,599+1.7%
2022$8,458+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,826DeedBook 24532, Page 657Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5082, Page 129

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2910, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1980