Skip to content

6 Aspen PlLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block20.07
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,365
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
39%
Improvement Value:$269,600
61%
Total Assessment$443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,860+2.3%
2024$12,572+5.7%
2023$11,894+1.7%
2022$11,699+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,365DeedBook 24296, Page 384Recorded12/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2874, Page 406