Skip to content

40 Nestling Wood DrLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block20.08
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,484
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
40%
Improvement Value:$256,400
60%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,483+2.3%
2024$12,203+5.7%
2023$11,545+1.7%
2022$11,356+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,484DeedBook 24598, Page 1220Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5453, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1979