Skip to content

25 Laurel DrLong Valley, NJ 07853

Built 1987

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 11, 2020

Property Information

Block20.08
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage3,226
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
34%
Improvement Value:$353,300
66%
Total Assessment$534,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,512+2.3%
2024$15,164+5.7%
2023$14,346+1.7%
2022$14,111+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft3,226DeedBook 23974, Page 1634Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 22449, Page 1394Recorded11/4/2013

Property Sale

Sale
$497,000
DeedBook 21721, Page 1753

Property Sale

Sale
$368,785
DeedBook 2989, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1987