Skip to content

3 Catherine CtLong Valley, NJ 07853

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block20.10
Lot42.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,851
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
33%
Improvement Value:$372,600
67%
Total Assessment$557,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,176+2.3%
2024$15,814+5.7%
2023$14,960+1.7%
2022$14,715+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 4533, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$405,868
DeedBook 4299, Page 338