Skip to content

31 Winay TerLong Valley, NJ 07853

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block20.11
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,686
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,900
39%
Improvement Value:$279,400
61%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,237+2.3%
2024$12,941+5.7%
2023$12,243+1.7%
2022$12,042+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,686DeedBook 24978, Page 1640Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 4933, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$172,750
DeedBook 2738, Page 679