Skip to content

2 Mallard LnLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block20.13
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-D-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,244
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
47%
Improvement Value:$205,400
53%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+2.3%
2024$10,961+5.7%
2023$10,370+1.7%
2022$10,200+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,244DeedBook 23679, Page 599Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3258, Page 208

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 3024, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1979