Skip to content

7 Quail RunLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 9, 1993

Property Information

Block20.13
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,176
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
46%
Improvement Value:$212,100
54%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,398+2.3%
2024$11,143+5.7%
2023$10,542+1.7%
2022$10,369+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3874, Page 178

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 3330, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1979