Skip to content

68 Flocktown RdLong Valley, NJ 07853

Built 1965

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block20.13
Lot42
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SB-R-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage1,657
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
41%
Improvement Value:$179,300
59%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+2.3%
2024$8,621+5.7%
2023$8,156+1.7%
2022$8,023+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 21301, Page 21

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4073, Page 60

Property Sale

Sale
$198,900
DeedBook 3127, Page 205

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2828, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1965