Skip to content

75 Winay TerLong Valley, NJ 07853

Built 1987

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block20
Lot21.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF-0-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,680
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,100
33%
Improvement Value:$358,600
67%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,649+0.5%
2024$13,587+5.7%
2023$12,854+1.7%
2022$12,643+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,680DeedBook 24659, Page 473Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 22109, Page 178

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4430, Page 77

Property Sale

Sale
$271,649
DeedBook 2946, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1987