Skip to content

6 Nestling Wood DrLong Valley, NJ 07853

Built 1977

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block20
Lot78.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF-2-2BG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage1,814
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,900
51%
Improvement Value:$161,400
49%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+7.5%
2024$8,916+5.7%
2023$8,435+1.7%
2022$8,297+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,814DeedBook 24508, Page 380Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5533, Page 38

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5009, Page 305

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 4382, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1977