Skip to content

3 Briarwood RdLong Valley, NJ 07853

Built 1996

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block22.01
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,496
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
43%
Improvement Value:$263,200
57%
Total Assessment$459,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,333+2.3%
2024$13,034+5.7%
2023$12,331+1.7%
2022$12,129+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,496DeedBook 24002, Page 35Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 5303, Page 209

Property Sale

Sale
$299,388
DeedBook 4404, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1996