Skip to content

85 Rock RdLong Valley, NJ 07853

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2016

Property Information

Block22
Lot2.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage1,087
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
38%
Improvement Value:$228,500
62%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,690+2.3%
2024$10,451+5.7%
2023$9,887+1.7%
2022$9,725+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960