Skip to content

101 Rock RdLong Valley, NJ 07853

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block22
Lot2.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,636
Acreage3.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
37%
Improvement Value:$280,500
63%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,846+2.3%
2024$12,558+5.7%
2023$11,880+1.7%
2022$11,685+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 2727, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1965