Skip to content

1 Blackberry PlLong Valley, NJ 07853

Built 1997

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block22
Lot3.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
43%
Improvement Value:$259,900
57%
Total Assessment$455,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,211+2.3%
2024$12,915+5.7%
2023$12,218+1.7%
2022$12,018+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 20915, Page 746

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 5101, Page 328

Property Sale

Sale
$250,383
DeedBook 4617, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1997