Skip to content

23 Blackberry PlLong Valley, NJ 07853

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block22
Lot3.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage3,045
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,100
39%
Improvement Value:$316,300
61%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,039+2.3%
2024$14,702+5.7%
2023$13,909+1.7%
2022$13,681+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$879,000
Sq Ft3,045DeedBook 24994, Page 346Recorded10/14/2025

Property Sale

Sale
$542,000

From:

To:

Sq Ft3,045DeedBook 22552, Page 822Recorded6/30/2014

Property Sale

Sale
$322,002
DeedBook 4619, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1997