Skip to content

18 Briarwood RdLong Valley, NJ 07853

Built 1994

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block22
Lot3.15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage3,132
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
34%
Improvement Value:$374,400
66%
Total Assessment$570,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,547+2.3%
2024$16,177+5.7%
2023$15,304+1.7%
2022$15,053+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft3,132DeedBook 24116, Page 33Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4427, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1994