Skip to content

3 Basswood CtLong Valley, NJ 07853

Built 1995

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block22
Lot3.17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage3,118
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,300
35%
Improvement Value:$362,800
65%
Total Assessment$561,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,278+6.5%
2024$15,283+5.7%
2023$14,459+1.7%
2022$14,222+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,118DeedBook 22971, Page 87Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 6475, Page 44

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 5450, Page 123

Property Sale

Sale
$313,900
DeedBook 4165, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1995