Skip to content

6 Briarwood RdLong Valley, NJ 07853

Built 1995

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block22
Lot3.23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,731
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
38%
Improvement Value:$312,700
62%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,688+4.3%
2024$14,086+5.7%
2023$13,326+1.7%
2022$13,108+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
Sq Ft2,731DeedBook 24765, Page 49Recorded6/20/2024

Property Sale

Sale
$509,000
DeedBook 5879, Page 81

Property Sale

Sale
$317,800
DeedBook 4289, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1995