Skip to content

20 Blackberry PlLong Valley, NJ 07853

Built 1997

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block22
Lot3.28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,384
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,700
45%
Improvement Value:$244,800
55%
Total Assessment$444,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,895+2.3%
2024$12,606+5.7%
2023$11,926+1.7%
2022$11,730+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 23845, Page 849Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5512, Page 204

Property Sale

Sale
$276,277
DeedBook 4662, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1997