Skip to content

17 Partridge LnLong Valley, NJ 07853

Built 1977

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block22
Lot30.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,100
46%
Improvement Value:$213,100
54%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,494+2.3%
2024$11,236+5.7%
2023$10,630+1.7%
2022$10,456+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5968, Page 240

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2865, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1977