Skip to content

14 Partridge LnLong Valley, NJ 07853

Built 1980

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 13, 2015

Property Information

Block22
Lot30.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,530
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,800
38%
Improvement Value:$294,900
62%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+2.3%
2024$13,462+5.7%
2023$12,736+1.7%
2022$12,527+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,530DeedBook 22798, Page 982Recorded10/15/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5042, Page 110

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 2827, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1980