Skip to content

11 Falcon LnLong Valley, NJ 07853

Built 1977

Last Sale Price
$548,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block22
Lot30.26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,665
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
39%
Improvement Value:$278,600
61%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,289+2.3%
2024$12,992+5.7%
2023$12,291+1.7%
2022$12,089+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$548,000
Sq Ft2,665DeedBook 24095, Page 653Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5176, Page 260

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4227, Page 219

Property Sale

Sale
$102,300
DeedBook 2574, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1977