Skip to content

14 Sandt LnLong Valley, NJ 07853

Built 1970

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block23
Lot9.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF-S-2AG
Dwellings1
ZoningR1R2
Sq Footage2,527
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
37%
Improvement Value:$279,000
63%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,846+2.3%
2024$12,558+30.2%
2023$9,645+1.7%
2022$9,487+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,527DeedBook 24607, Page 1385Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,527DeedBook 24244, Page 878Recorded10/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970