Skip to content

39 E Springtown RdLong Valley, NJ 07853

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block24
Lot7.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SS-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,086
Acreage2.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,900
37%
Improvement Value:$240,400
63%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,091+2.3%
2024$10,842+5.7%
2023$10,257+1.7%
2022$10,089+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5835, Page 136

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 2806, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1960