Skip to content

42 Schooleys Mtn RdLong Valley, NJ 07853

Built 1740

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 1998

Property Information

Block25
Lot46
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,898
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
40%
Improvement Value:$164,300
60%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+2.3%
2024$7,765+5.7%
2023$7,346+1.7%
2022$7,226+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4214, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1740