Skip to content

22 Camp Washington RdLong Valley, NJ 07853

Built 1948

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 21, 2000

Property Information

Block25
Lot53.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SCB-R
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,322
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
49%
Improvement Value:$164,600
51%
Total Assessment$324,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,417+2.3%
2024$9,206+5.7%
2023$8,709+1.7%
2022$8,566+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5154, Page 285

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2776, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1948