Skip to content

179 Naughright Rd FlLong Valley, NJ 07853

Built 1980

Last Sale Price
$453,000
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block25
Lot64.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,752
Acreage3.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
33%
Improvement Value:$272,700
67%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,880+2.3%
2024$11,613+5.7%
2023$10,987+1.7%
2022$10,807+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$453,000
DeedBook 20995, Page 823

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2735, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1980