Skip to content

91 Fairview AveLong Valley, NJ 07853

Last Sale Date
Nov 7, 1986

Property Information

Block28
Lot53.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1SB-B
Dwellings---
ZoningOR/I
Sq Footage---
Acreage8.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$663,800
41%
Improvement Value:$975,000
59%
Total Assessment$1,638,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,542+2.3%
2024$46,476+5.7%
2023$43,969+1.7%
2022$43,248+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2904, Page 467