Skip to content

9 Coleman'S RdLong Valley, NJ 07853

Built 1964

Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block29
Lot10.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF-Z-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,537
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
51%
Improvement Value:$120,000
49%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855+2.4%
2024$6,695+5.9%
2023$6,321+1.7%
2022$6,213+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964