Skip to content

6 Beaver Brook DrLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jan 14, 2025

Property Information

Block29
Lot10.18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,532
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,500
43%
Improvement Value:$271,100
57%
Total Assessment$474,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,768+2.3%
2024$13,460+5.7%
2023$12,734+1.7%
2022$12,525+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,532DeedBook 24869, Page 725Recorded1/23/2025

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 20484, Page 1305

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 3952, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 2594, Page 84