Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
East Ave(Block 3.09 Lot 8.01)Hackettstown, NJ 07840
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 1993
Property Information
Block3.09
Lot8.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3
Building Details
Building Class---
Description11/2SB-C 2UG
Dwellings---
ZoningRCH
Sq Footage---
Acreage13.51
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$4,000,000
39%
Improvement Value:$6,250,000
61%
Total Assessment$10,250,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $297,353 | +2.3% |
| 2024 | $290,690 | +5.7% |
| 2023 | $275,008 | +1.7% |
| 2022 | $270,498 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.