Skip to content

38 Glen Ridge DrLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 1999

Property Information

Block30.01
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
38%
Improvement Value:$332,200
62%
Total Assessment$534,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,515+2.3%
2024$15,167+5.7%
2023$14,349+1.7%
2022$14,113+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2857, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1985