Skip to content

55 Glen Ridge DrLong Valley, NJ 07853

Built 1984

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block30.02
Lot43.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,102
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
31%
Improvement Value:$428,200
69%
Total Assessment$621,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,021+2.3%
2024$17,617+5.7%
2023$16,667+4.4%
2022$15,966+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft4,102DeedBook 24205, Page 409Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 4715, Page 28

Property Sale

Sale
$224,067
DeedBook 2743, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1984