Skip to content

25 Newburgh RdHackettstown, NJ 07840

Built 1950

Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block30
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-1UGPOOL
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
39%
Improvement Value:$142,100
61%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+2.3%
2024$6,645+5.7%
2023$6,286+1.7%
2022$6,183+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950