Skip to content

325 Schooleys Mtn RdHackettstown, NJ 07840

Built 1980

Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block30
Lot23.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2UG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage5.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,200
37%
Improvement Value:$226,700
63%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,499+2.3%
2024$10,263+5.7%
2023$9,710+1.7%
2022$9,551+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980