Skip to content

315 Schooleys Mtn RdHackettstown, NJ 07840

Built 1800

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block30
Lot23.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2UG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,170
Acreage2.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,200
38%
Improvement Value:$208,200
62%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+2.3%
2024$9,455+5.7%
2023$8,945+1.7%
2022$8,798+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 21724, Page 1971

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6431, Page 227

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2853, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1800