Skip to content

9 Glen Ridge DrLong Valley, NJ 07853

Built 1982

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block30
Lot43.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,252
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
36%
Improvement Value:$365,100
64%
Total Assessment$570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,544+2.3%
2024$16,174+5.7%
2023$15,301+1.7%
2022$15,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft3,252DeedBook 23332, Page 615Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft3,252DeedBook 22917, Page 1964Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 21823, Page 1387

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4438, Page 198

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 3012, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1982