Skip to content

21 Glen Ridge Dr FlLong Valley, NJ 07853

Built 1983

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block30
Lot43.16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage3.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
38%
Improvement Value:$344,300
62%
Total Assessment$552,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,022+2.3%
2024$15,663+5.7%
2023$14,818+1.7%
2022$14,575+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5029, Page 274

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 2667, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1983