Skip to content

25 Glen Ridge DrLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block30
Lot43.18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
42%
Improvement Value:$285,500
58%
Total Assessment$488,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,160+2.3%
2024$13,843+5.7%
2023$13,096+1.7%
2022$12,881+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 4615, Page 77

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 3012, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1985