Skip to content

Kings Hwy(Block 30 Lot 70.02)Hackettstown, NJ 07840

Last Sale Date
May 8, 2014

Property Information

Block30
Lot70.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,215+2.3%
2024$4,121+5.7%
2023$3,898+1.7%
2022$3,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0