Skip to content

58 Wehrli RdLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block31
Lot14.13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,950
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
37%
Improvement Value:$301,700
63%
Total Assessment$475,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,788+2.3%
2024$13,480+5.7%
2023$12,752+1.7%
2022$12,543+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 5858, Page 298

Property Sale

Sale
$204,900
DeedBook 2770, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1985