Skip to content

19b Pleasant Grove RdLong Valley, NJ 07853

Built 1998

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block31
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG-2DG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,789
Acreage5.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
27%
Improvement Value:$474,600
73%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,857+2.3%
2024$18,434+5.7%
2023$17,440+1.7%
2022$17,154+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,789DeedBook 24312, Page 1872Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$774,000
DeedBook 21481, Page 950

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 21283, Page 1792

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4642, Page 251