Skip to content

46 Markham DrLong Valley, NJ 07853

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block32.01
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,652
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
42%
Improvement Value:$280,000
58%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,000+2.3%
2024$13,687+5.7%
2023$12,948+1.7%
2022$12,736+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2929, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1984