Skip to content

10 Markham DrLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$466,250
Last Sale Date
Nov 12, 2008

Property Information

Block32.01
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,704
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
43%
Improvement Value:$270,000
57%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,733+2.3%
2024$13,426+5.7%
2023$12,701+1.7%
2022$12,493+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$466,250
DeedBook 21186, Page 1873

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5123, Page 315

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2920, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1985