Skip to content

16 William WayLong Valley, NJ 07853

Built 1994

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block32.03
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,552
Acreage2.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,700
32%
Improvement Value:$482,900
68%
Total Assessment$705,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,469+2.3%
2024$20,011+8.0%
2023$18,534+3.1%
2022$17,980-5.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$649,000
Sq Ft4,552DeedBook 23719, Page 175Recorded2/21/2020

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 5775, Page 258

Property Sale

Sale
$593,000
DeedBook 5278, Page 67

Property Sale

Sale
$501,447
DeedBook 4069, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1994