Skip to content

49 Wehrli RdLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block32
Lot2.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,529
Acreage4.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,900
31%
Improvement Value:$418,300
69%
Total Assessment$606,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,586+7.9%
2024$16,304+5.7%
2023$15,425+1.7%
2022$15,172+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft3,529DeedBook 23615, Page 1159Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 5215, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1979